Z roku na rok notuje się coraz więcej przypadków choroby Leśniowskiego-Crohna u dzieci. Jej istotą jest rozległe zapalenie jelit, a głównym objawem ból brzucha. Jak leczyć to nietypowe schorzenie?
Zobacz też:
Choroba Crohna u dzieci atakuje przede wszystkim przewód pokarmowy. W wyniku zapalenia jelit powstają w nim ogniska zapalne, afty, a nawet owrzodzenia. Najczęściej zmiany te dotyczą jelita cienkiego, ale mogą dotknąć też żołądka i dwunastnicy.
Wstydliwa przypadłość
Przyczyny choroby nie są znane, jednak prawdopodobnie ma ona uwarunkowanie genetyczne. Schorzenie przebiega z okresami remisji i zaostrzeń. Towarzyszą mu takie objawy jak:
- bóle brzucha,
- biegunka i zaparcia,
- afty w jamie ustnej,
- utrata masy ciała,
- trudności w przełykaniu,
- gorączka,
- zmiany skórne,
- zapalenie stawów lub oka.
Dziecko odczuwa trudne do opanowania dolegliwości trawienne i potrzebę oddania stolca nawet kilkanaście razy dziennie (może wystąpić krew w kale u dziecka). Utrudnia to normalne funkcjonowanie i może spowodować, że maluch nie będzie chciał przebywać w towarzystwie innych dzieci.
Układ pokarmowy pod lupą
Choroba jest trudna do rozpoznania, znacznie częściej lekarze diagnozują zapalenie jelit u dziecka. Dopiero po badaniu i testach takich jak: morfologia krwi, wskaźniki stanu zapalnego, USG brzucha, funkcję wątroby, posiew kału i moczu pediatra ma pewność choroby Leśniowskiego-Crohna u dziecka. Często niezbędne są: kolonoskopia lub gastroskopia, dlatego diagnostykę należy wykonać w szpitalu.
Przeczytaj także: Choroby jelit u dzieci
Leczenie jest zależne od nasilenia stanu zapalnego, dolegliwości i okresów poprawy. Najczęściej opiera się ono o terapię lekami łagodzącymi oraz hamującymi układ immunologiczny. Zaleca się także stosowanie preparatów wspomagających jak np. Lactoral IBD, który zawiera trzy żywe szczepy bakterii kwasu mlekowego: Lactobacillus plantarum PL02, Lactobacillus rhamnosus KL53A, Bifidobacterium longum PL03. Uszczelniają one barierę jelitową i chronią przed przenikaniem szkodliwych substancji i bakterii patogennych do organizmu.
Czy wiesz, że…
Przy chorobie Leśniowskiego-Crohna u dzieci do diety należy wprowadzić:
- chude mięso (cielęcina, królik),
- chude ryby (szczupak, dorsz, sola, sandacz),
- owoce (jabłka, morele, maliny, porzeczki),
- warzywa (kalafior, marchew, dynia, szpinak, buraki),
- pieczywo (bułki pszenne, sucharki, makaron, kaszki pszenne).
Równocześnie przy leczeniu choroby Leśniowskiego-Crohna u dzieci stosuje się dietę niskobłonnikową w zależności od fazy nasilenia lub uśpienia choroby. Posiłki zaleca się spożywać w postaci gotowanej lub duszonej.