Czy to, że czas trwania schorzenia jest jasno określony w samej jego nazwie oznacza, że można je tak po prostu przeczekać? Trzydniówka!
Objawy
Gorączka u dziecka może mieć bardzo wiele przyczyn. Jak rozpoznać, że nasz maluszek zmaga się właśnie z tzw. trzydniówką (inaczej: gorączka trzydniowa, rumień nagły)?
Z uwagi na to, że schorzenie w początkowej fazie daje o sobie znać jedynie wysoką temperaturą (39-40ºC), w pierwszej kolejności należy wyeliminować inne możliwe przyczyny gorączki, jak ząbkowanie, zapalenie dróg moczowych, zapalenie płuc, zwykła infekcja czy choroba układu oddechowego. Dlatego też dziecko w każdym przypadku powinno zostać zbadane przez lekarza.
Istnieją dodatkowe symptomy, wskazujące na trzydniówkę, a są to:
- osłabienie apetytu,
- biegunka,
- niewielki katar,
- powiększenie węzłów chłonnych i ucha środkowego,
- zaczerwienione gardło.
Uwaga! Objawy te mogą, ale nie muszą się pojawić!
Po ustaniu gorączki, na twarzy, szyi, tułowiu – brzuchu i plecach, a czasami także na udach i pośladkach pojawia się rumieniowata bądź plamista wysypka w kolorze czerwono-różowym, która może być widoczna około 2 dni. Czasami jest bardzo obfita, czasami występuje w postaci jedynie kilku krostek.
Sprawdź: Jakie leki na gorączkę można podawać niemowlętom?
Trzydniówka – przyczyny
Trzydniówka jest chorobą wirusową, którą wywołuje wirus HHV-6. Najczęściej pojawia się między 6., a 36. miesiącem życia, raczej wiosną i jesienią. Mimo, że sama trwa krótko, okres jej wylęgania to 5 do 15 dni. W tym czasie dziecko może zarażać i choć wirus nie przenosi się równie łatwo co zwykła infekcja, można się nim zainfekować – jedząc tą samą łyżeczką, pijąc ze wspólnego kubka czy oblizując smoczek dziecka.
Leczenie
Trzydniówka to jedna z łagodniejszych chorób wirusowych – ustępuje samoistnie. Budzi niepokój rodziców dlatego, że atakuje nagle, niespodziewanie i dość gwałtownie – temperatura rośnie niemalże z minuty na minutę i na tym wysokim poziomie utrzymuje się przez 3-4 dni (choć zdarzają się przypadki, że dziecko gorączkuje nawet przez tydzień).
W tym czasie należy podawać dziecku DPN (doustny płyn nawadniający np. ORSALIT®), który zapobiegnie groźnemu odwodnieniu oraz preparaty przeciwgorączkowe, które nie dopuszczą do pojawienia się drgawek. W obniżeniu temperatury pomocne też będą chłodne okłady na kark, czoło lub łydki. Wysypki, która pojawia się po ustaniu gorączki, nie trzeba niczym smarować – zniknie samoczynnie i nie pozostawi żadnych śladów.
Uwaga! Gdyby doszło do pojawienia się drgawek gorączkowych, należy natychmiast wezwać pogotowie.
Sprawdź: Drgawki gorączkowe u dziecka